انسان تا در این دنیا هست و رشته ی حیاتش باقی است و تا وقتی که مرگ مستقیما به او روی نیاورده است مهلت برای توبه کردن دارد 
تنها در ساعات و لحظات آخر که در تعبیرات حدیثی(ساعات معاینه) نامیده شده است (یعنی لحظه ای که انسان مرگ را و جهان دیگر را معاینه میکند و به چشم میبیند در عین اینکه هنوز زنده است دنیای دیگر را در مقابل خود حاضر میبیند) توبه قبول نمیشود همانطور که در اخرت هم توبه معنی ندارد
خب چرا خدا قبول نمیکند؟  مگر خدا بخل می ورزد؟ 
نه، اگر توبه باشد قبول میکند.این توبه نیست. یک عمل ظاهری است
فرعون تا در دنیا بود فرعونی میکرد با هیچ استدلالی قانع نمیشد هیچ نصیحت و موعظه ای را نمیپذیرفت به دنبال کشتن موسی و قومش بود همین که در دریا غرق میشود آب اورا فرا میگیرد و خود را در لحظات آخر عمر میبیند و یقین میکند دیگر راه نجات ندارد میگوید به خدای موسی ایمان آوردم .  اینجا دیگر قبول نمیشود  چرا؟ چون این توبه نیست چون انسان اگر تحت هر عاملی فقط از راه کج خود بازگردد این توبه شمرده نمیشود توبه یک انقلاب درونی است
فرعون در لحظات اخر وجدانش منقلب نشده بلکه فقط خود را مضطر و بیچاره میبیند 
اگر یک ساعت پیش درحالی که خود را آزاد میدید این حرف را میزد معلوم بود که درون او واقعا انقلابی رخ داده اما الان از سر بیچارگی است
پس علت اینکه در لحظات آخر، در حال معاینه و دیدن آن دنیا توبه انسان مقبول نیست این است که این توبه نیست نه اینکه توبه هست و مقبول نیست، اصلا توبه نیست(از سخنرانی های شهید مطهری با کمی تغییر)

+ یا من وسعت کل شی رحمته یا من سبقت رحمته غضبه (ای آنکه رحمت واسعه ت همه اشیا را فرا گرفته ای آنکه رحمتت بر غضبت سبقت گرفته است)

+ ببینیم(فقط دو دقیقه و خورده ای. ببینیم لطفا) 

دوقدم دلهره دارم دوقدم دلتنگم

این دل برای ماه خدا روبه راه نیست

مهمان دمشقی...قدم آخر عشقی

توبه ,ای ,انسان ,لحظات ,قبول ,میبیند ,این توبه ,توبه نیست ,در لحظات ,خود را ,که در

مشخصات

تبلیغات

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

کالای برق بهنام گیشه ی فیلم های ایرانی جدید دارالعلم تاریخ و فرهنگ ابهر زندگی نامه هنرمندان برترین و بزرگترین مجله مرجع دانستی های بدلیجات آینه کنسول، آینه قدی،آینه چراغ دار،آینه گریم،آینه لامپ دار بافتنیا غریبه آشنا سلام به سایت خبر زرقان خوش امدید